Numer konta:

Dekret Arcybiskupa

DEKRET METROPOLITY GDAŃSKIEGO O POGRZEBACH

PODCZAS STANU ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO

Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego zarządzam w całej Archidiecezji Gdańskiej ograniczenie uroczystości pogrzebowych do jednej stacji na cmentarzu (zob. Obrzędy pogrzebu , III forma pogrzebu). Pogrzeb odprawia się przy grobie w obecności najbliższej rodziny (z zachowaniem obowiązującego limitu 50 osób). Przypominam, że w pogrzebie nie mogą uczestniczyć osoby odbywające kwarantannę. Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej.

Mszę św. pogrzebową odprawia się w kościele w dniu pogrzebu lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego.

Rodzinę zgłaszającą pogrzeb, należy poinformować o rozporządzeniu państwowym i niniejszym dekrecie.

Kapłanów proszę o punktualne rozpoczynanie uroczystości pogrzebowych, z zabezpieczeniem czasu na dojazd do cmentarza oraz przejście do grobu.

Dekret wchodzi w życie z dniem dzisiejszym, tj. 18 marca 2020 r. i obowiązuje do odwołania.

+ Sławoj Leszek Głódź

Metropolita Gdański